Co słychać u rywali? Siarka Tarnobrzeg (odc.3)

Tydzień po starciu beniaminków w Świdniku piłkarze Staru będą mieli do przeskoczenia jeszcze wyżej zawieszoną poprzeczkę. W Ożarowie podejmą przebudowany zespół Siarki Tarnobrzeg, spadkowicza z Ewinner II ligi. I to właśnie zespół z Tarnobrzega będzie bohaterem dzisiejszego tekstu.


HISTORIA

Historia powstałego w 1957 roku klubu sportowego Siarka jest nierozłącznie związana z funkcjonującą w Tarnobrzegu kopalnią zajmującą się wydobyciem (co za zaskoczenie) Siarki. Okres rozwoju wydobycia tego surowca wiązał się z rozwojem klubu, który od początku swojego istnienia mógł szczycić się odnoszącymi spore sukcesy na arenie krajowej sekcjami tenisa stołowego, siatkówki czy koszykówki. Na tym tle piłkarskie sukcesy wyglądały nieco skromniej, choć klub piął się stopniowo w piłkarskiej hierarchii. Na szczeblu centralnym klub po raz pierwszy zaprezentował się w 1972 roku awansując do Ligi Międzywojewódzkiej a dwa lata pózniej w Tarnobrzegu świętowano pierwszy w historii awans do II ligi. Po spadku z II ligi w 1979 roku Siarka przez kolejną dekadę występowała w III lidze, dopiero w 1989 roku ponownie awansując na drugi poziom rozgrywkowy. Okres zmian ustrojowych zwiastował najlepszy okres w historii tarnobrzeskiej piłki – w 1992 roku Siarka cieszyła się z awansu do I ligi, w której spędziła w sumie trzy sezony. Na salonach klub z Tarnobrzega nie gościł długo a po spadku z pierwszej ligi w sezonie 1995/96 szybko osunął się do niższych lig. Spory wpływ miała na to sytuacja finansowa – problemy kopalni swoje przełożenie znalazły na losy klubu. Od kilku lat Siarka balansuje pomiędzy II a III ligą – miniony sezon przyniósł spadek do III ligi po zaledwie jednym sezonie gry w Ewinner II lidze.


STADION

Tarnobrzeski stadion, który starachowiccy kibice będą mogli odwiedzić dopiero wiosną, jest jednym z większych w grupie IV trzeciej ligi. Dzięki jego renowacji prowadzonej w latach 2009-11 i kontynuowanej w latach 2013-16 trybuny mogą pomieścić 3770 widzów, w tym 2770 miejsc znajduje się pod zadaszeniem. W minionym sezonie drugoligowe występy piłkarzy Siarki przyciągały na trybuny średnio ok.1400 widzów, najwyższą frekwencję (2300 osób) notując na prestiżowym dla kibiców wiosennym spotkaniu z Motorem Lublin.

Wyprawa do Tarnobrzega będzie jedną z bliższych jakie czekają w tym sezonie kibiców zielono-czarnych – od Tarnobrzega dzieli Starachowice 98 kilometrów.


OSTATNI SEZON

Do sezonu 2022/23 Tarnobrzeżanie przystępowali w roli beniaminka II ligi. O ile start nie był najgorszy a 4 zdobyte punkty w pierwszych trzech meczach mogły zwiastować niezły sezon, o tyle dalsza część rozgrywek nie była tak udana. Siarka zimę spędziła w strefie spadkowej, z niewielką trzypunktową stratą do bezpiecznego miejsca. Dwa remisy w pierwszych wiosennych meczach (z Wisłą Puławy i Hutnikiem Kraków) dawały nadzieję na podjęcie walki o utrzymanie, jednak seria pięciu kolejnych porażek (w tym z również walczącymi o utrzymanie rezerwami Zagłębia Lubin i Radunią Stężyca) przybliżyły Siarce widmo spadku. Władze klubu podjęły się jeszcze zmiany trenera (Łukasza Becellę zastąpił były trener Wisłoki Dębica Dariusz Kantor), drużyna miewała przebłyski (wygrane z Garbarnią (1-0) i Olimpią Elbląg (1-0)) jednak ostatecznie dwie kolejki przed końcem sezonu straciła szansę na utrzymanie.


PRZYGOTOWANIA I TRANSFERY

Spadek do III ligi przyniósł za sobą spore zmiany w kadrze Siarki. Z zespołem pożegnało się 13 piłkarzy, w tym najlepszy strzelec zespołu Oleksandr Yatsenko (po transferze do Olimpii Elbląg pozostał w II lidze), Hiszpan Ivan Agudo (powrót do Hiszpanii), Lukas Hrncar (obecnie Pogoń Siedlce) czy doświadczeni Marcin Stefanik i Kamil Adamek. Władze klubu postawiły na odmłodzenie kadry, jednakże do klubu sprowadzono zawodników dobrze znających trzecioligowe realia – do zespołu dołączyli m.in. bracia Lisowcy Piotr i Dawid ze spadkowicza z III ligi rezerw kieleckiej Korony, pomocnik Kamil Orlik (wcześniej Unia Tarnów), wyróżniający się pomocnik Sokoła Sieniawa Szymon Feret. Do Siarki ponownie trafił 32-letni bramkarz Hieronim Zoch, który zapewne w zbliżającym się sezonie będzie numerem „1” w bramce „Siary”. Nowi zawodnicy mieli już kilka okazji zaprezentować swoje umiejętności kibicom – Siarka rozpoczęła przygotowania do sezonu od towarzyskiej gry z niedawnym ligowym rywalem czyli Hutnikiem Kraków (wygrana 1-0 po golu Sulkowskiego), pózniej remisując z ekstraklasową Stalą Mielec 1-1 (bramka Orlika) i wygrywając 3-0 z Bronią Radom (gole Szymona Zwolskiego, Szymona Fereta i zawodnika testowanego). W środowe popołudnie Siarka zmierzyła się z KSZO Ostrowiec Św., po bramkach Wosia i testowanego zawodnika pokonując ostrowiecki zespół 2-0. Przed startem III ligi Tarnobrzeżan czekają jeszcze sparingi z Sokołem Kolbuszowa Dolna (22 lipca) i Avią Świdnik (29 lipca).


… VS STAR

Spotkanie Staru z Siarką będzie dość nietypowe z powodu odległości jakie oba zespoły będą musiały przebyć w drodze do Ożarowa. Choć w Ożarowie to zielono-czarni występują w tym sezonie w roli gospodarza to paradoksalnie piłkarzy Siarki dzielić będzie od obiektu przy ul. Leśnej 2 mniejsza odległość. Do pierwszego od dwudziestu jeden lat spotkania piłkarzy obu klubów dojdzie już 12 sierpnia. Warto bowiem zauważyć, że piłkarze z Miasta Ciężarówek mierzyli się z Siarką dwukrotnie w sezonie 2001/02 a więc w trakcie ostatniego pobytu w III lidze. Wówczas dwukrotnie lepsi okazali się walczący o awans do II ligi zawodnicy Siarki, którzy u siebie pokonali Star 3-0 a w rewanżu wywieźli ze Starachowic pewne zwycięstwo 5-1.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na finiszu przygotowań. Wywiad z trenerem Tadeuszem Krawcem.

Udane otwarcie Instalu

"Rzeczne" derby dla Kamiennej